Seriál: Hry pro nejmenší, aneb udělej si sám II. díl - vhazování

Téměř u každého mrněte přijde velmi intenzivní období sběru všeho drobného. Prostě ho zajímá každý odpadek a každé smítko. Poté následuje potřeba tu drobnost někam strčit. Ačkoliv je to náročný čas, kdy se rodiče musí mít velmi na pozoru, protože je na místě obávat se, aby tím otvorem nebyla dutina ústní (případně nos/ucho a jiné tělní otvory). Dítě by tak mohlo sníst, či vdechnout něco nebezpečného. Jinak je ale toto období z hlediska vývoje opodstatněné. Jemná motorika Vašeho dítěte se totiž teď velmi zdokonaluje. Říká se tomu špetkovitý úchop, kdy se využívá palce a ukazováčku. No a při tom strkání někam se zase zdokonaluje koordinace ruky a oka. A protože vše nejde hned na poprvé, trénujeme i soustředění a trpělivost. Na nás je, abychom dítku připravili prostředí, kde toto může trénovat bezpečně a může se těchto aktivit nabažit. U nás toto období přišlo okolo 15m a trvalo poměrně dlouho.

Poznámka: Protože budeme pracovat s drobným materiálem, mělo by být dítě vždy pod dohledem dospělé osoby. Je potřena také zvážit suroviny. Pokud máme strach, že bude dítě danou věc ochutnávat, můžeme použít raději jedlé suroviny (třeba uvařený hrášek). Pokud pracujeme s tím, co nechceme, aby dítě polykalo, a přitom chceme mít jistotu, že je po hře doma zase bezpečno, drobný materiál přepočítáme před i po hře (třeba korálky/kamínky). Nyní se do toho už můžeme pustit!

Láhev a semínka

Připravíme mističku s drobnou potravinou a láhev s úzkým hrdlem. Dítě následně vhazuje semínka do láhve. Pro začátek volíme jen pár kousků a počet můžeme navyšovat podle toho, jak to dítěti jde. Důležité je, aby bylo materiálu tak akorát, aby to dítě bavilo a bylo schopné činnost dokončit, a tak zažít pocit úspěchu. Já prvně použila syrové fazolky a aktivita dceru fascinovala. Byla jsem ale upozorněna, že v případě snědení umí udělat syrová fazole v zažívacím traktu velkou paseku. V jesličkách jsem proto pak s dětmi používala opražená semínka z dýně.

miminu4miminu5

Popelka

Náročnější varianta předchozí aktivity pro starší a zručnější děti. K dispozici dáme misku se smíchanými dvěma surovinami a dvě láhve. Dítě třídí potraviny podle druhu.

Korky

Vhazování korků do láhve, kdy náročnost hry určujeme šířkou hrdla nádoby pro vhazování. Pokud použijeme nádobu se širokým hrdlem, jde o variantu lehčí než předchozí aktivity. Pokud však použijeme takovou, která má otvor jen o pár milimetrů širší, než je průměr korku, náročnost vzroste.

miminu7

Poznámka: Při náročné variantě počítejte i s velmi náročným vyndáváním. Takže je to pak i o trpělivosti rodičů. Předejít tomu můžete, pokud si opatříte pet láhev s vhodným průměrem hrdla a z části jí odříznete dno. V tomto místě pak korky vždy vysypete. Hrozí však fascinace otvorem a úkonem vysypávání, takže pak dítko už nebude mít touhu vhazovat. Ale i to ke zkoumání patří.

Nenasytný tygr

Tak tady už nejde o rychlou improvizaci. Tuto „hračku“ si musíte připravit dopředu. K výrobě potřebujete vhodnou nádobu (plechovka/krabička) s víkem a plyšové kuličky (použít ale můžete i jiný materiál, třeba pet víčka). Já využila „tubus“ od chipsů, který jsem si odříznutím střední části upravila na požadovanou velikost. Ten jsem následně oblepila papírovou páskou. Na víčko jsem namalovala tygra s otevřenou tlamou a v tlamě vyřízla otvor pro pompomy. Tadááá a hotovo.

miminu8

Tak vhazování zdar!

Mgr. Hana Kropáčková