První dovolená s děťátkem

 

Čeká vás letos první dovolená s vašim děťátkem a tápete co zařídit, na co si dát pozor nebo co by určitě nemělo chybět v cestovní lékárničce ? Sepsali jsme pro vás základní informace, které se hodí vědět před každou cestou, zvláště pak s malým děťátkem.

Návštěva lékaře

Před samotnou cestou navštivte určitě dětského lékaře, minimálně čtyři až šest týdnů před samotnou cestou na dovolenou. Tato časová rezerva zaručí dostatek času pro případné očkování. Návštěvu u lékaře využijte také pro konzultaci o možných rizicích, které by na vás mohly čekat v dané zemi nebo pro vhodnou výbavu cestovní lékárničky.

Co by určitě nemělo chybět v cestovní lékárničce:

  • léky při teplotě/horečce: ve formě sirupu (např. Nurofen) nebo ve formě čípků (Paralen)
  • náplasti s polštářkem, dezinfekce, obvazy
  • repelent proti hmyzu
  • teploměr
  • antibiotickou mast
  • léky na alergii – konzultujte vždy s dětským lékařem

 

Důležitá opatření

Při každé cestě do zahraničí určitě nezapomeňte na finanční rezervu, kterou budete potřebovat v případě úhrady zdravotní péči a potřebných léků. V některých zemích se platí nejprve zdravotní péče a léky samotným jedince (popřípadě rodičem dítěte), a až po návratu, po doložení všech potřebných materiálů, pojišťovna.

Další velmi důležitou věcí je sjednání dobrého cestovního pojištění pro všechny členy dovolené. Proto je vhodné se informovat u dané pojišťovny o cestovním pojištění.

 

Na co si dát pozor v exotických zemích?

1. Kontaminovaná voda

Vážným problémem se může stát kontaminovaná nebo k pití nevhodná voda, hlavně u dětí v kojeneckém věku. Dusičnany, které může voda obsahovat, jsou totiž pro kojence velmi škodlivé. Nejlepší pomoc v tomto případě je využívat pouze balenou vodu.

2. Místní zvířata

Určitě se vyvarujte bližšímu kontaktu s místními zvířaty. Zamezíte tak možnému přenosu vztekliny a dalších nemocí.

3. Možná rizika z jídla

Raději se vyhýbejte obloukem konzumování neomytého, neoloupaného ovoce či zeleniny, a také nedostatečně tepelně zpracovanému masu a rybám. V opačném případě se můžete vystavit nepříjemným obtížím jako: žaludečním problémům, prudké kožní reakci nebo i važnějšímu onemocnění. Zejména v oblasti Asie a Afriky se výhradně nedoporučuje podávat dětem jídla, která pochází z pouličních stánků.

4. Pozor na hmyz

Velmi žádoucí je dostatečná ochrana před hmyzem v určitých oblastech. Hlavním důvodem je prevence proti nemocem, které hmyz přenáší, jako například: krvácivou horečku dengue, malárii nebo žlutou zimnici. Nejsnadnější ochranu naleznete v podobě kvalitního repelentu.

5. Vyhýbejte se koupání v neznáme vodě

Možná rizika spočívají zejména v podobě nepříjemných žaludečních obtíží při nechtěném polknutí ,,neznámé vody“, silnější kožní reakce nebo nemilé setkání s volně žijícími živočichy, jako: hadi, pavouci, krokodýli, apod.

Za ,,neznáme vody“ považujeme koupání mimo autorizované bazény nebo přírodní koupaliště.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace.