Probiotika a jejich účinky
Pojem probiotika se skládá ze dvou slov PRO – příznivý a BIOS – život. Pokud se vydáme hlouběji, zjistíme, že se jedná o mikrobiální součást stravy, která má při konzumaci v dostatečném množství velmi příznivé účinky pro naše zdraví. Velmi jednoduše by se dala probiotika nazvat jako zdraví prospěšná bakterie.
Jaké jsou funkce probiotik, a jaký vliv mají v kojeneckém období?
Probiotika a kojenec?
Tato zdraví prospěšná bakterie bývá často přidávaná do umělé výživy právě pro své příznivé účinky v oblasti rovnováhy střevní mikroflóry. Za nejčastější probiotika jsou považované mléčné bakterie, které se vyskytují obecně ve všech potravinách, u kterých dochází ke kvašení. Jmenovitě potom: v mléčných zakysaných výrobcích (jogurty, kefír, jogurtové nápoje), v kvašené zelenině (červená řepa, okurky, zelí), moštu, burčáku, kvasnicích i nepasterizovaném pivu. To však není ta nejlepší varianta, jak podávat kojenci probiotika. Vhodnou variantou je však podávání probiotik ve formě kapek, prášků nebo kapslí.
Hlavní funkce probiotik
Jednou z hlavních funkcí je zajisté jejich schopnost napomáhání ke správné funkci zažívacího systému a také ochrana sliznice.
A jaké jsou další funkce probiotik?
- vytváření vitamínů skupiny B a K
- snižují cholesterol
- zmírňují intoleranci (nesnášenlivost) na laktózu
- pozitivně se podílejí při léčbě zánětlivého onemocnění trávicího traktu
- zmírňují alergické reakce u dětí
- zvyšují celkovou odolnost organismu
- zmírňují projevy atopického ekzému
- jsou účinným ,,pomocníkem“ při zácpě i průjmu
Kdy zvolit právě probiotika?
1. Při léčbě antibiotiky
Při léčbě antibiotiky dochází k boji nejen proti bakteriím, které vyvolávají infekci, ale také ke ,,zneškodňování“ pro tělo prospěšných bakterií. Jako tomu bývá u převážné většiny léků, tak i antibiotika mají své vedlejší účinky, mezi které patří například průjem, nadýmání častější výskyt vaginálních infekcí. Proto je velmi žádoucí spolu s antibiotiky užívat i probiotika, a to nejen u dětí.
Při užívání antibiotik a probiotik současně, dbejte na dostatečný časový rozestup. Po dobrání antibiotik se doporučuje užívat probiotika i dále, a to nejméně týden.
2. Při kojeneckých kolikách
V prvních měsících (nejčastěji první tři měsíce) života děťátka velmi často dochází ke zvýšené plynatosti, bolestem bříška, až bolestivé kolice. Vše se tak děje do doby, než se v zažívacím traktu miminka ,,usídlí“ bakterie. Do té doby se stává velmi žádoucí přidávat probiotika do mateřského mléka nebo do umělé výživy. Některá umělá výživa již například obsahuje probiotika a prebiotika. Prebiotika naleznete ve složení umělého mléka pod zkratkou GOS/FOS.
3. Pro podporu imunity
V případě dlouhodobějšího narušování správného bakteriálního ,,osídlení“, dochází k vyššímu výskytu infekcí, tedy potenciálně k vyššímu číslu naordinovaných antibiotik. Díky tomuto narušení může také docházet ke kožním obtížím či alergiím.
4. Při vaginální infekci
Pokud vás opakovaně trápí vaginální infekce, i při těchto obtížích se doporučují probiotika. Na výběr existují dvě varianty – kapsle k vaginálnímu zavedení nebo kapsle k polykání.