Seriál: Hry pro nejmenší, aneb udělej si sám III. – kaštany a jiné dary podzimu

Z podzimních procházek si děti nosí spoustu pokladů. Moje dcera je velký sběratel, takže doma máme plnou bedýnku. Kaštany, žaludy, šišky, různé klacíky, kamínky… Zkrátka na co si vzpomenete. Tento materiál poskytuje obrovské možnosti využití k hraní, zkoumání či výtvarným aktivitám. Rovněž se zavděčíte rozdílným věkovým kategoriím. Fantazii se meze určitě nekladou! Tu je jen malý nástřel, převážně s kaštany, další aktivity Vás budou určitě napadat už samy.

Opět pozor u malých dětí a batolat, aby hra probíhala pod dohledem, přeci jen se jedná o malé předměty.

Zkoumání (cca 12 měsíců, i dříve)

Vezměte kaštan – pro dítě, které se s ním setká poprvé je to úžasná věc. Už to, že když se vyloupne z pichlavého obalu, je čerstvý a krásně hladký, kdežto starší seschne. Zkrátka pro malé děti je zážitek už samotné sbírání a zkoumání. Doma tedy stačí nechat dítěti košík kaštanů, bude je vyndávat, rozhazovat, zase hledat a sbírat. Nebo nasypte větší množství do velké bedýnky, ať si v nich podupe.

kaštan 2

Vhazování (cca 13 měsíců +)

Kaštan jako objekt pro vhazování. Doma najděte vhodnou nádobu, do které se kaštany vejdou a dítě následně nechte, aby kaštany vhazovalo dovnitř. Pokud takovou nádobu nemáte, postačí plechovka či krabice, do jejíhož víka uděláte otvor. Velikost otvoru určuje náročnost aktivity.

kaštan 3

Po jednom (cca 14 měsíců +)

Budete potřebovat příslušný počet kaštanů a něco s více důlky, např. plato od vajec, plech na muffiny nebo větší tvořítko na led… Dítě do každého otvoru vkládá jeden kaštan. Starším dětem můžete aktivitu ztížit nástrojem – třeba pomocí lžíce apod.

kaštan 4

Třídění (cca 18 měsíců +)

Směs kaštanů a třeba žaludů, kamenů či ořechů. Připravte si dvě misky a do každé dejte jeden objekt nebo obrázek pro příklad a dítě třídí. Obtížnost pro starší zvyšujeme přidáním druhů přírodnin a vyšším množstvím.

kaštan 1

Obrazce (cca 24 měsíců +)

Na papír si předkreslete obrazce a nechte dítě, aby přikládalo kaštany na čáru. Začněte jednoduchými tvary – čára, kruh, čtverec… Složitější tvar poté může být spirála. K nejsložitějším tvarům patří velké obrazce, skladby tvarů nebo třeba mandala z přírodnin.

kaštan 5

Počty (cca 30 měsíců +)

K této hře budete potřebovat karty s příslušným počtem puntíků, na které bude dítě přikládat kaštany. Tato jednoduchá aktivita může být pro mladší děti, které význam puntíků ještě zcela nechápou, ale i pro starší, kteří se již začínají o čísla a počty zajímat. Těžší variantou jsou samozřejmě karty bez puntíků pouze s číslovkou, ale to už je záležitost pro starší předškoláky.

kaštan 6

Po hmatu (cca 30 měsíců +)

Poznávání přírodnin po hmatu. Záměrně jsem zvolila vyšší věkovou kategorii, protože pro menší děti bývá vyřazení zraku nepříjemné, nebo nechápou pravidla. Dítě má buď zavázané oči a hádá po hmatu, co zrovna drží v ruce. Nebo můžete použít neprůhledný pytlík, do kterého přírodniny vložíte. Dítě následně hmatá a hádá, pro kontrolu objekt vytáhne.

kaštan 7

Tak co? Navnadila jsem Vás? Z kaštanů se nemusejí dělat jen zvířátka, i když ta mají samozřejmě také hodně co do sebe :)

Mgr. Hana Kropáčková